A rectangular loop is located next to a long straight wire carrying a current of
ID: 3897812 • Letter: A
Question
A rectangular loop is located next to a long straight wire carrying a current of 30.0 A. The current in the loop is 25.0 A.A) What is the magnitude of the combined magnetic forces on the left and right edges of the loop?
B) What is the magnitude of the magnetic force on the top edge of the loop?
C) What is the magnitude of the magnetic force on the bottom edge of the loop?
D) What is the magnitude of the net force on the loop?
E) What is the direction of the net force on the loop?
("Out of the page"/"Into the page"/"Up"/"Down"/"Left"/"Right")
Explanation / Answer
A) zero
B) F_top = mue*I1*I2*L/(2*pi*r)
= 4*pi*10^-7*30*25*1.5/(2*pi*0.2)
= 1.125*10^-3 N (upward)
C) F_bottom = mue*I1*I2*L/(2*pi*(r+0.6))
= 4*pi*10^-7*30*25*1.5/(2*pi*(0.2+0.6))
= 0.2813*10^-3 N (downward)
D) Fnet = F_top - F_bottom
= 8.347*10^-4 N
E) Upward