A rectangular loop is pivoted about one side (length 0.060m), that coincides wit
ID: 1312990 • Letter: A
Question
A rectangular loop is pivoted about one side (length 0.060m), that coincides with the y-axis. The end (length 0.020m) of the loop that lies in the xz-plane makes an angle of 37 degrees with the x-axis, as shown in the sketch. The loop carries a current of I=69A in the direction shown. (In the side of the loop that is along the y-axis the current is in the +y direction.) If there is a uniform magnetic field of magnitude 9.7T in the -x direction, find the magnitude of the torque that the magnetic field exerts on the loop.
Explanation / Answer
torque acting on a rectangular loop is T = NiAB sin theta
where N = no. of turns
i = current
A= area
B = magnetic field
T = 1* 69 * (0.06*0.02) * 9.7 * Sin 37
T = 0.4833 Nm