The flexible loop in the figure below has a radius of 11.0 cm and is in a magnet
ID: 2242554 • Letter: T
Question
The flexible loop in the figure below has a radius of 11.0 cm and is in a magnetic field of magnitude 0.110 T. The loop is grasped at points A and B and stretched until its area is nearly zero. If it takes 0.160 s to close the loop, what is the magnitude of the average induced emf in it during this time interval
The flexible loop in the figure below has a radius of 11.0 cm and is in a magnetic field of magnitude 0.110 T. The loop is grasped at points A and B and stretched until its area is nearly zero. If it takes 0.160 s to close the loop, what is the magnitude of the average induced emf in it during this time intervalExplanation / Answer
A =pi*r^2 =pi*0.11^2
A=0.038 m^2
E=A(dB/dt) =0.038*(0.11/0.16)
E=0.026 V or 26.13 mV