I just need the oscillators damping constant Engineers can determine properties
ID: 2244565 • Letter: I
Question
I just need the oscillators damping constant
Explanation / Answer
m = 0.236 kg
k = 4468.8 N/m
driving force, Focoswt
F = 0.424N and w = 2*pi*21.9 rad/s
steady state amplitude = 0.845m
c = damping constant/ 2*sqrt(km)
damping constant,f = 2*c*sqrt(km)
= c*64.948
we have to find f, dampind constant
steady state amp. = Fo/k / sqrt (1 - w^2/wn^2)^2 + (2cw/wn)^2)
wn = sqrt(k/m)
= 137.602 rad/s
w = 2*pi*21.9
= 137.602
since w = wn
steady state amp = Fo/k) / (2c)
0.845 = 0.424/ (2*4468.48 *c)
c = 5.615 *10^-5
damping constant = 3.647 *10^-3 kg./s