I just need the answers thanks, I don\'t need to know how to solve it. Its extra
ID: 835142 • Letter: I
Question
I just need the answers thanks, I don't need to know how to solve it. Its extra credit.
1. Carbon disulfide burns in oxygen to form carbon dioxide and sulfur dioxide.
CS2(l) + 3 O2(g) ? CO2(g) + 2 SO2(g)
a. Calculate the number of O2 molecules it would take to consume 455 molecules of CS2.
b. Calculate the number of moles of O2 it would take to consume 5.93 moles of CS2.
2. Calculate the number of moles of carbon monoxide needed to reduce 2.75 mol of iron(III) oxide to iron metal.
Fe2O3(s) + 3 CO(g) ? 2 Fe(s) + 3 CO2(g)
3. Calculate the mass of oxygen released when enough mercury(II) oxide decomposes to give 22 grams of liquid mercury.
2 HgO(s) ? 2 Hg(l) + O2(g)
4. During a physical exam, one of the authors was found to have a cholesterol level of 2.37 milligrams per deciliter (0.100 L). If the molecular weight of cholesterol is 386.67 grams per mole, what is the cholesterol level in his blood in units of moles per liter?
Explanation / Answer
1)
a) No of O2 molecules= 455*3 = 1365 molecules
b) Number of moles of O2 = 5.93*3 = 17.79 moles
2)
Moles of CO = 2.75*3 = 8.25 moles
3)
O2 released = 22/200*32/2 = 1.76 gms
4)