I just need the answer for #4. 1. A convex mirror has a radius of curvature whos
ID: 2039654 • Letter: I
Question
I just need the answer for #4.
1. A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 53 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 5.0 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +91 cm. What is the focal length of the mirror?
Answer: -26.5 cm
2. At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp?
Answer: -20.5 cm
3. How tall is the image of the lamp?
Answer: 1.13 cm
4. If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 206 cm from the plane mirror, how tall would the image be?
Explanation / Answer
1) f = -R / 2 = -53/2
= -26.5 cm
2) 1/f = 1/p + 1/q
1/q = 1/-26.5 - (1/91)
q = -20.52 cm
3) h' = [q/p] * h = [20.52 / 91] * 5 cm
= 1.13 cm
4) If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 206 cm from the plane mirror
image height = 5.0 cm