Question
PLEASE SOLVE THE FOLLOWING
An object moves around a circle and its linear speed is always increasing. Which statement is always true? Its tangential and centripetal accelerations are both zero. Its tangential and centripetal accelerations are perpendicular. The magnitude of its tangential acceleration is greater than the magnitude of its centripetal acceleration. Its linear velocity is perpendicular to its tangential acceleration. A child in a sled is moving with a speed of 4.0 m/s across an iced over pond. If the total mass of the sled-child system is 85.0 kg. what magnitude of the average force is required to bring the sled to rest in 10.0 s? 44 N 34N 54 N 14N 24N
Explanation / Answer
its tangential and centripetal accelerations are perpendicular
2)
from
v = u+at
0 = 4+a(10)
a = 4/10 = 0.4 m/s^2
force F = ma = 85 x 0.4 = 34 N