Question
PLEASE SOLVE THE FOLLOWING
A 1210-kg car travels 1.20 km up an incline at constant velocity. The iodine is 15* measured with respect to the horizontal. The change in the car's potential energy is 3.68 KJ. 1-92 KJ. 3.68 MJ. 1.92 MJ. 4.37 J. The gravitational potential energy of a 35.0-kg rock is 690.0 J relative to the ground. The rock is at a height above the ground. 1.75m 1-27 m 3.56 m 2.01 m 2 87 m A student raises a 1-Kg textbook 1 m oft the surface of a table. How does the work done by gravity W g on the book compare to the work done by the student W s on the book? w g > w5 w g
Explanation / Answer
height h = 1.20 sin15 = 0.31 km
change in potential energy = mgh = 1210*9.8*0.31 = 3.68 MJ
19)
690 = 35*9.8*h
h = 2.01 m
20)
Wg = Ws