Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a simple AWGN (Additive white Gaussian noise) Wireless Channel. The car

ID: 2249147 • Letter: C

Question

Consider a simple AWGN (Additive white Gaussian noise) Wireless Channel. The carrier frequency is fc = 2115MHz and the channel bandwidth is f = B = 1MHz. The RX antenna temperature can be assumed to be Ta = 1000K due to man-made noise; the RX antenna gain is always at least 0dB (worst case), and depolarization loss not more than 3dB. We want a bit error rate (BER, error probability) Pe 104 and we use 4PSK as provided in the class textbook Figure 5.13b.

a) What SNR Eb / N0 do we need?

b) For a bit-rate Rs= 500 kb/s, what is the required carrier-to-noise ratio C/N? (in dB)

1.0 1.0 10-I 10-I 10-2 10" 10 10-4 10 10-4 M=8 10 10 10-6 10-6 M=8 2 3 45 6 7 89 10 11 12 13 14 15 ENNo) (dB) (a) Multilevel FSK (MFSK) 10-7 10 2 34 5 6 7 89 10 11 12 13 14 15 (ENo) (dB) (b) Multilevel PSK (MPSK) Figure 5.13 Theoretical Bit Error Rate for Multilevel FSK and PSK

Explanation / Answer

From the Fig 5.13 it is clear that we have to maintain eb/no >= 9db to get pe <= 10^-4 for 4 psk

where M=4

and for C/N

the epression for C/N is given by

C/N = (eb/no)*(fb/BW)

where fb is bt rate and is given by fs/n = fs/(log2M) = fs/(log24) =fs/2

fs is given 500kbps

therefore we get fb = 250kbps

and

band width is given 1MHz

C/N = eb/no in dB + 10log (fb/BW)

C/N = 9dB-6.02dB

C/N = 2.98 dB

Noise power is given in boltzmann's equation

N = KTB

K is Boltzmann's constant = 1.380650x10-23 J/K
T is the effective temperature in degree Kelvin which is given 1000 k
B is the receiver bandwidth which is given 1MHz

NOISE POWER is calculated 1.17* 10^-7

which is -69.31dB and loss due to depolarization is given -3dB

so total -72.31dB will be the total noise power

and carrier power = 2.98dB - 72.31dB = -69.33 dB

The path loss in dB is given by

PL = 22 dB + 20log(d/)

'PL' path loss in dB;
'd' distance between the transmitter and receiver; and
is the wavelength of the carrier =c/f

Let us assume the distance between transmitter and reciever be 100 mts

so PL would be 22dB + 20log(100/0.14)

PL=79.07dB

SO P = 79.07dB - 69.33dB

P = 9.74dB

so the transmitted power would be around 9 W