Please solve 3 & 4 A conducting rod moving perpendicularly to a magnetic field w
ID: 2251772 • Letter: P
Question
Please solve 3 & 4
A conducting rod moving perpendicularly to a magnetic field will have a voltage produced between the two ends due to the magnetic force on the electrons being equal to the electrical force inside the wire due to the voltage difference. Suppose a 3 m conductor is moving at 70 miles/hr perpendicularly to a field of 0.5 times 10-4 T. What is the voltage between the ends of the rod? What is the electic field inside the rod? Suppose there is a resistor of l.5 times 106 Ohms in series with a 1.5 H inductor and a 12 volt battery and a switch. What is the voltage across the inductor one microsec after the switch is closed?Explanation / Answer
3)
V=70 miles/hour
1mile/hour =0.44704 m/s
V=70*0.44704 =31.3 m/s
e=BLV =0.5*10^-4*3*31.3
e=4.694*10^-3 V or 4.694 mV
b)
E=V/L =4.694*10^-3/3
E=1.56*10^-3 V/m or 1.56 mV/m
4)
T=L/R =1.5/(1.5*10^6)=1*10^-6 s
V=Vo[1-e^(-t/T)]
V=12[1-e^(-1*10^-6/1*10^-6)]
V=7.585 V