Miranda, a satellite of Uranus, is shown in part a of the figure below. It can b
ID: 2254100 • Letter: M
Question
Miranda, a satellite of Uranus, is shown in part a of the figure below. It can be modeled as a sphere of radius 242 km and mass6.68 times 1019 kg. Find the free-fall acceleration on its surface. A cliff on Miranda is 5.00 km high. It appears on the limb at the 11 o'clock position in part a of the figure above and is magnified in part b of the figure above. A devotee of extreme sports runs horizontally off the top of the cliff at 4.80 m/s. For what time interval is he in flight? (Ignore the difference in g between the lip and base of the cliff.) How far from the base of the vertical cliff does he strike the icy surface of Miranda? (?) . m What is his vector impact velocity? (?) m/s (?)Explanation / Answer
c) x = v_x*t
=4.8*363
= 1560.9 m
d) v_y = sqrt(2g*delta h)
= sqrt(2*0.0761*5000)
= 27.59 m/s
v = sqrt(27.59^2+4.8^)
= 28 m/s
theta = arctan(27.59/4.8) = 80.1 degrees