Please show work! The following information applies to the next four questions.
ID: 2255952 • Letter: P
Question
Please show work!
The following information applies to the next four questions.
The draw on Robin Hood's archery bow is 0.700m.
a) Calculate the magnitude of the acceleration of an arrow that leaves the bow with a final speed of 55.0 m/s. Assume the arrow is released from rest and experiences a constant acceleration over the 0.700m distance before it leaves the bow.
b) If the mass of the arrow is 0.0194kg, what net work is done on the arrow as it accelerated from rest over a distance of 0.700m to a final speed of 55.0 m/s?
c) What is the magnitude of the acceleration of the arrow once it has left the bow and is traveling upward?
d) If the arrow leaves the bow at a distance of 1.80m above the ground find the maximum height above the grount to which the arrow rises.
Explanation / Answer
a) v^2 = u^2 + 2*a*s
55^2 = 0 + 2*a*.7
a = 2160.7m/s2
b)work done = 1/2 *0.0194*55^2 = 29.34J
c) it will be free from the bow therefore acceleration will be due to gravity only -9.8m/s2
d) max heigh = 1.8 + 55^2/2*9.8 = 154.33m