Part 1: An L-R-C series circuit is connected to a 120 ? H z ac source that has v
ID: 2257149 • Letter: P
Question
Part 1:
An L-R-C series circuit is connected to a 120
?Hz ac sourcethat has vrms = 79.0V . The circuit has a resistance of 76.0?and an impedance at this frequency of 110? .
A. What average power is delivered to the circuit by the source?
Part 2:
A resistor with 325? and an inductor are connected in series across an ac source that has voltage amplitude 520V . The rate at which electrical energy is dissipated in the resistor is 234W .
A. What is the impedance
Z of the circuit?
B. What is the amplitude of the voltage across the inductor?
C. What is the power factor?
Explanation / Answer
Part 1
A. Average power, P = Vrms^2/Z
P = 79^2/110 = 56.74 W
Part 2:
A. Vrms = V/1.414 = 520/1.414 = 367.7 V
P = 234 = Vrms^2/ Z
Z = 367.7^2 / 234 = 577.78 ohm
B. Reactance of inductor = (Z^2 - R^2)^.5
X = 477.71 ohm
Voltage across inductor = VX/Z
= 429.93 V
C. Power Factor = X/R = 1.47