Part 1: An inductor with L = 9.15 m H is connected across an ac source that has
ID: 2257406 • Letter: P
Question
Part 1:
An inductor with L = 9.15mH is connected across an ac source that has voltage amplitude 45.5V .
the phase angle ? for the source voltage relative to the current: 90 deg
What value for the frequency of the source results in a current amplitude of 4.50A ?
Part 2:
An L-R-C series circuit is connected to a120?Hz ac source that has vrms = 79.0V . The circuit has a resistance of 76.0? and an impedance at this frequency of 110? .
A. What average power is delivered to the circuit by the source? (W)
Explanation / Answer
I = V/Z = 45.5/(2*pi*f*9.15E-3) = 4.5
f=175.9 Hz
2) P = I rms Vrms cos phi = Vrms^2/Z ( R/Z) = 79^2*76/110^2= 39.2 W