Consider a square loop of wire with each side 0.3 m long. This loop is perpendic
ID: 2257151 • Letter: C
Question
Consider a square loop of wire with each side 0.3 m long. This loop is perpendicular to a magnetic field that increases linearly from 0 to 0.8 T in 2 sec. ans= 0.3 m 20. What is the voltage induced around the loop during this time? (0.3^2 *.8)/2 ans =.036V 21. What is the E field inside this wire under the conditions of problem 20? ans=.03 22. If after 2 sec., the magnetic field remains constant, what is the voltage induced around this loop? ans=0 23. If instead of a single loop, you have a square coil with 400 loops, what is the induced voltage under conditions of problem 20? ans = 14.4 vExplanation / Answer
20) emf = dflux/dt = A dB/dt = 0.3^2*0.8/2= 0.036
22) now dB= 0, so emf = 0
23) now emf = N A dB/dt = 400*0.036 = 14.4 V