Mary throws a ball to Suzy, who is standing 25 meters away. Suzy catches the bal
ID: 2257861 • Letter: M
Question
Mary throws a ball to Suzy, who is standing 25 meters away. Suzy catches the ball from the same height at which it was thrown. If the ball was in the air for 4 seconds, calcuate the following:
a. Horizontal velocity
b. maximum height of the ball
c. initial vertical velocity
d. the magnitude and direction of the ball's velocity when caught by Suzy. Give the angle as the number of degrees below the horizontal.
e. what happens to the components of the velocity and the acceleratio as the ball flies through the air?
Please show steps!
Explanation / Answer
Vx = R/t = 25/4 = 6.25 m/s
b) T = 2*Vy/g ========> 4=2*Vy/g ===> Vy = 2g m/s
H = Vy^2/2g = 2g m= 19.6m
c) Vy = 19.6 m/s
d) V = sqrt(Vx^2+Vy^2) = 20.57 m/s
direction = tan^-1(Vy/Vx) = 72.31
e) Vx remains same....Vy first decreases up to max height ,at max height it becomes zero and increases as it comes down
accelaration remains same