Please help. The electron beam emerging from a certain high-energy electron acce
ID: 2259765 • Letter: P
Question
Please help.
Explanation / Answer
a) Assuming the beam to be in cylindrical shape with circular cross section of radius 1.55 mm
Hence the area of cross section is a=3.14 x r2
=3.14 x 1.55 x 1.55
=7.54385 mm2
Current Density= Current/Area of cross section
7.95 x 10-6/7.54385 x 10-6 m2=1.05 A/m2
b) Let the current density be X
Therefore amount of electron passing in one second is 300 x 106 x X
Amount of charge present in amount of electrons passed in one second=300 x 106 x X x 1.6 x 10-19
This charge passed in one second is equal to amount of current
Hence
300 x 106 x X x 1.6 10-19=7.95 x 10-6
X=165625 electrons/m2
c) Total Current= 7.95 x 10-6
Hence the no of electrons passed in one second is 7.95 x 10-6/1.6 x 10-19
=496875 x 108 electrons
So for Na(Avogadro no) electrons ,time required is
6.023 x 1023/4.96875 x 1013
Hence time required is 1.21 x 1010 seconds