Consider the system shown in the figure below with m1 = 29.0 kg, m2 = 14.9 kg, R
ID: 2261808 • Letter: C
Question
Consider the system shown in the figure below with m1 = 29.0 kg, m2 = 14.9 kg, R = 0.150 m, and the mass of the pulley M = 5.00 kg. Object m2 is resting on the floor, and object m1 is 4.80 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley. Picture: http://www.webassign.net/serpse8/10-p-044.gif (a) Calculate the time interval required for m1 to hit the floor. ?t1 = s (b) How would your answer change if the pulley were massless? ?t2 = sExplanation / Answer
formula for a=g*(m1-m2)/(m1+m2+mp/2)=2.978m/s^2
as distance is 4.8 m
t=sqrt(2 *s/a) =sqrt(2* 4.8/2.978)=1.795s
If pully is massles accleration=(14.1/43.9 )* 9.8 =3.14
as distance is 4.8 m
t=sqrt(2 * s/a) =sqrt(2* 4.8/3.14)=1.74 s