Michelle is enjoying a picnic across the valley from a cliff. She is playing mus
ID: 2263391 • Letter: M
Question
Michelle is enjoying a picnic across the valley from a cliff. She is playing music on her radio (assume it to be an isotropic source) and notices an echo from the cliff. She claps her hands and the echo takes 2.3 s to return.
Michelle is enjoying a picnic across the valley from a cliff. She is playing music on her radio (assume it to be an isotropic source) and notices an echo from the cliff. She claps her hands and the echo takes 2.3 s to return. Given that the speed of sound in air is 343 m/s on that day, how far away is the cliff? If the intensity of the music 1.0 m from the radio is 1.0 10-5 W/m2, what is the intensity of the music arriving at the cliff?Explanation / Answer
a. velocity = distance/time
here distance = 2S since the sound is reflecting form surface
so
2S = 343* 2.3 = 789 mts
s = 394.5 m
b. Intensity I = power/area = p/4pi r^2
I2/I1 = r1^2/r2^2
I2 = 1*10^-5 *1^2/394.5^2
I2 = 6.42 *10^-11 W/m^2