Hey so I have two related situations in this question and I really need the righ
ID: 2263468 • Letter: H
Question
Hey so I have two related situations in this question and I really need the right answers to both. Take your time since best answer is not just gonna go to the first!!
The magnetic field in a region of space is specified by its x, y, and z components which are respectively Bx = 0.131 T, By = 0.174 T, and Bz = 0.200 T. If a 30.0-cm wire carrying a current of3.70 A is oriented along the z-axis with the current in the ?z direction, determine the magnitude and direction of the force acting on the wire.
Explanation / Answer
magnetic force F on the charged particle q is given by F = i(lxB)
here B= Bxi+Byj +Bzi = 0.131i + 0.174 j + 0.200 k and i = 3.7 k
so F = (3.7k x {0.131i + 0.174 j + 0.200 k})*0.3
F = 0.3 (0.4847k - 0.6438i +0)
F = 0.14541k -0.19314i
Fnet=sqrt (Fy^2 + Fz^2)
Fnet =0.2417 N
2.tan theta = Fy/Fx = (mg/ilB)
tan theta = 0.1*9.8/(2.1*5*0.04)
theta = 66.80 deg
1. torque T = NIAB sin theta
T = 1* 0.15*0.15*2.1*0.04* sin 66.80
T = 1.73 *10^-3 N-m
b. torque is deined the turrning effect created on the loop . or porduct force and arm of the couple
c.force acts on the edges of the coils so that torque is developed
d. direction id determined by the right hand rule, if curling fingers indicates the direction of action of force , then thumb indicates the direction of torque
e.
f. torque T = NIAB sin theta
T = 1* 0.15*0.15*2.1*0.04* sin 66.80
T = 1.73 *10^-3 N-m