I need help with this question. A stationary 2 kg object is located on a table n
ID: 2264429 • Letter: I
Question
I need help with this question.
A stationary 2 kg object is located on a table near the surface of the earth. The coefficient of static friction between the surfaces is 0.80 and the coefficient of the kinetic friction is 0.65.
A horizontal force of 5N is applied to the object. Determine the force of friction and the acceleration of the object.
I'm trying to help my nephew out with his homework, I haven't taken physics yet, but I've studied a bit over the past few hours so I understand just a little. If you can explain the answer in simple terms so I can understand I would greatly appreciate it.
Explanation / Answer
The object can start moving only when applied force is greater than maximum static friction possible(i.e. coefficient of static friction times normal reaction).
Maximum possible static friction= 0.8*normal reaction
=0.8*2*9.8
=15.68N
This is greater than applied force thus the object doesnot move and the friction force would be applied force only
Thus Frictional force=5N
Acceleration=0m/s^2