Suppose in the figure that the four identical currents i = 11 A , into or out of
ID: 2264654 • Letter: S
Question
Suppose in the figure that the four identical currents i = 11 A, into or out of the page as shown, form a square of side 52 cm. What is the force per unit length (magnitude and direction) on the wire in the bottom left hand corner? (N/m) Take the positive y direction as up and the positive x direction as to the right.
What is the x component of the force per unit length?
Suppose in the figure that the four identical currents i = 11 A, into or out of the page as shown, form a square of side 52 cm. What is the force per unit length (magnitude and direction) on the wire in the bottom left hand corner? (N/m) Take the positive y direction as up and the positive x direction as to the right. What is the x component of the force per unit length?Explanation / Answer
Force per unit length F/l=uo*i1*i2/(2*pi*r)
due to top left corner conductor it is in Y-axis......but we want alon X-axis
due to bottom right conductor....F/l=uo*i1*i2/(2*pi*r)
F/l=465.38*10^-7 N/m along -X-axis........(1)
due to top right corner....F/l=uo*i1*i2/(2*pi*r)*cos 45....
here r=0.735 m
F/l=232.85*10^-7 along +X-axis....
the x component of the force per unit length=232.85*10^-7-465.38*10^-7=-232.52*10^-7 N/m