Suppose in the figure that the four identical currents i = 13 A , into or out of
ID: 1449532 • Letter: S
Question
Suppose in the figure that the four identical currents i = 13 A, into or out of the page as shown, form a square of side 64 cm. What is the force per unit length (magnitude and direction) on the wire in the bottom left hand corner? (N/m) Take the positive y direction as up and the positive x direction as to the right.
a) What is the magnitude of the force per unit length? Answer is 8.35×10-5 N/m
b) What is the x component of the force per unit length?
c) What is the y component of the force per unit length?
I need help with b and c please!!!
Explanation / Answer
.
Bx = (uo*I/2*pia)*(1 - cos45/sqrt2) = ((2*10^-7*13)/0.64)*(1/2) = 20.31× 10^-7 T
By = (uo*I/2*pia)*(1 + sin45/sqrt2) = ((2*10^-7*13)/.64)*(3/2) = 60.9× 10^-7 T
Bnet = sqrt(Bx^2 + By^2) = 2.8
×10^-6 T
a) F/L = Bnet*I = 37.04 ×10^-6 N/m
b) Fx = Bx*I = 26.39 ×10^-6 N/m
c) Fy = 79.17×10^-6 N/m