Please show worked out solution will rate if correct An electron beam is deflect
ID: 2272240 • Letter: P
Question
Please show worked out solution will rate if correct
An electron beam is deflected upward through 3.23 mm while traveling in a vacuum between two deflection plates 11.6 mm apart. The potential difference between the deflecting plates is 131 kV and the kinetic energy of each electron as it enters the space between the plates is 1.60 x 10-15 J. What is the kinetic energy of each electron when it leaves the space between the plates?
show worked out solution will rate if correct An electron beam is deflected upward through 3.23 mm while traveling in a vacuum between two deflection plates 11.6 mm apart. The potential difference between the deflecting plates is 131 kV and the kinetic energy of each electron as it enters the space between the plates is 1.60 x 10-15 J. What is the kinetic energy of each electron when it leaves the space between the plates?Explanation / Answer
total kinetic energy = initial energy + energy gained due to the potential differnce beween the plates
kinetic energy of electron when it leaves the plate = 1.60 x 10-15J + 131 kV* 3.23*1.6 *10^-19 /
please rate v^2 + u^2 = 2as
u = 0m/s
v=sqrt(2as)
a = 131 kV* 11.6*10^-3 *1.6*10^-19/9.1*10^-31 = 267.18*10^12 m/s^2
v = sqrt(2*267.18*10^12*3.23*10^-3) = 13.12 c
inital velocity = 592.45*10^5 m/ s
hence total velocity = 592.5*10^5 m/s
hence k.e final= 15.973*10^-15 J