AANSWER A closed surface with dimensions a = b = 0.400 m and c = 0.800 m is loca
ID: 2272548 • Letter: A
Question
AANSWER
A closed surface with dimensions a = b = 0.400 m and c = 0.800 m is located as shown in the figure below. The left edge of the closed surface is located at position x = a. The electric field throughout the no uniform and give by E rightarrow = (1.40 + 4.40x2)i^N/C, where x is in meters. Calculate the net electric flux leaving the closed surface. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N middle dot m2/C What net charge is enclosed by the surface?Explanation / Answer
a)Net flux=(1.4+4.4*0.4^2)*-0.4*0.4+(1.4+4.4*1.2^2)*0.4*0.4=0.90112Nm^2/C
b)Flux=q/epsilon_0
q=flux*epsilon_0=7.98*10^-12C