Tonya crashes into Nancy while they are practicing their figure skating routines
ID: 2272614 • Letter: T
Question
Tonya crashes into Nancy while they are practicing their figure skating routines. Tonya's velocity is 5 m/s and Nancy's velocity is 6 m/s in the opposite direction. During the collision, Tonya exerts an average force of 1000 N against Nancy.
A) How big is the average force Nancy exerts against Tonya during the collision?
B) If this is the only horizontal force acting on each skater during the collision, what average horizontal acceleratiion does each skater experience during the collision?
C) If the collision if perfectly inelastic, how fast and in what direction will Tonya and Nancy be moving immediately after the collision?
SHOW YOUR WORK
Explanation / Answer
a) Every action has equal and opposite reaction - Newton's Third Law
so ans is 1000 N
b) a ( Tonya ) = 1000/60 = 16.67 m/s^2
a(Nancy) = 1000/50 = 20 m/s^2
c) 60*5 - 50*6 = (60+50)*v
0 = 110*v
v =0
they would be at rest