The figure belows shows two parallel plates. Assume they are infinite in area (t
ID: 2273067 • Letter: T
Question
The figure belows shows two parallel plates. Assume they are infinite in area (this way we can neglect edge effects). The plate on the left is at a potential of +28V and the plate on the right is at a potential of 0V. The plates are a distance 24cm apart and the dashed lines are spaced equally 6cm apart
What is the electric potential at point D?
What is the magnitude of the electric field at point A?
Explanation / Answer
VD = 28*3/4 = 21 volts
VA = 28*3/4 = 21 volts
E = delta V/d = 28/0.24 = 116.67 N/c