The figure below shows wire 1 in cross section; the wire is long and straight, c
ID: 2239971 • Letter: T
Question
The figure below shows wire 1 in cross section; the wire is long and straight, carries a current of 3.80 mA out of the page, and is at distance d1 = 2.40 cm from a surface. Wire 2, which is parallel to wire 1 and also long, is at horizontal distance d2 = 5.20 cm from wire 1 and carries a current of 6.80 mA into the page. What is the x component of the magnetic force per unit length on wire 2 due to the current in wire 1?
The figure below shows wire 1 in cross section; the wire is long and straight, carries a current of 3.80 mA out of the page, and is at distance d1 = 2.40 cm from a surface. Wire 2, which is parallel to wire 1 and also long, is at horizontal distance d2 = 5.20 cm from wire 1 and carries a current of 6.80 mA into the page. What is the x component of the magnetic force per unit length on wire 2 due to the current in wire 1?Explanation / Answer
r^2 = (d1^2+d2^2)= 0.024^2 + 0.052^2 = 0.00328 m^2
B = uo*i1/(2pir)
cos theta= d1/r
Fx = B*i2*L*costheta
Fx/l = uo*i1*i2*d1/(2pir^2) = (2*10^-7*3.8*10^-3*6.8*10^-3)/(0.00328)= 1.57561e?9 N/m