The figure below shows two speakers, A and B, which are emitting identical, sync
ID: 2202166 • Letter: T
Question
The figure below shows two speakers, A and B, which are emitting identical, synchronized (in-phase) sound waves at 240kHz. A person standing a point C hears a relatively loud sound. She then starts walking towards point D, and notices the sound gets quieter, reaching a minimum when she arrives at D. The distance from speaker A to D is 3.10m. The distance from speaker B to D is 2.40m. From the information given above, what is the wavelength of the sound? From the information given above, what is the speed of the sound?Explanation / Answer
a) since it is quiet the difference in distance is half a wavelength 3.1-2.4 =?/2 ?=2*0.7 = 1.4 m b) v = f?=240E3*1.4 =336000