Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows two point charges separated by a distance D = 5.00 cm. Fi

ID: 1482581 • Letter: T

Question

The figure below shows two point charges separated by a distance D = 5.00 cm. Five points around the point charges are marked with an "X". Assume that the left point charge is a collection of 1.00 Times 10^5 electrons and that the right point charge is a collection of 1.50 Times 10^5 protons. Draw arrows representing the NET electric field at each of the 5 points marked by an "X". What is the electric charge of the left point charge? What is the electric force exerted on the left charge by the right charge? Calculate the net electric field at "X" number 4, assuming d = 2.00 cm. Calculate the electric potential difference between "X" number 4 and "X" number 2. If an electron where moved from "X" number 2 to "X" number 4, what would the change in the electron's electric potential energy be?

Explanation / Answer

The figure below shows two point charges separated by a distance D = 5.00 cm. Fi