The figure below shows two long, straight wires carrying currents , 1.60 A and 1
ID: 1776433 • Letter: T
Question
The figure below shows two long, straight wires carrying currents , 1.60 A and 12-7so a into the page. The wires are separated by a distance a-2.00 m. (a) What are the magnitude and direction of the magnetic field at point A, halfway between the two wires? magnitude 11 direction counterclockwise from the +x axis (b) What are the magnitude and direction of the magnetic field at point B, at a distance 2.00m to the right of the top wire? magnitude Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double direction 290.19counterclockwise from the +x axis 0.514 check your calculations. pTExplanation / Answer
B due to wire munot I/2pid = 2*10^(-7)*(I/d)
So magnetic field at B1 due to I1 = 1.6*10^(-7) T points upward
and magnetic field at B2 due to I2 = 5.30 *10^(-7) T points at 135 degree from X-axis anticlockwise
resolving B2 = 3.75*10^(-7) T points upward
also 3.75 *10^(-7) T points toward left
Bx = -3.75*10^(-7)T
By = 9.05*10^(-7) T
so Net magnetic field = 9.79*10^(-7) T = 0.98 muT (ans)
and direction = arctan( 9.05/3.75) = 67.49 degree from negative x axis clockwise
so aangle = 112.51 degree anticlockwise from positive x-axis