The figure below shows two points in an E-field: Point1 is at (x1,y1) = (7,4) in
ID: 1679605 • Letter: T
Question
The figure below shows two points in an E-field: Point1 is at (x1,y1) = (7,4) in m, and Point 2 is at(x2,y2) = (13,13) in m. The Electric Field isconstant, with a magnitude of 80 V/m, and isdirected parallel to the +x-axis. The potential at point 1 is1100 V.a. Calculate the potential at point2.
b. Calculate the workrequired to move a negative charge of Q = -470C from point 1 to point 2.
a. Calculate the potential at point2.
b. Calculate the workrequired to move a negative charge of Q = -470C from point 1 to point 2.
Explanation / Answer
a)V1=Ed (where d is the x co-ordiante) since V2 is at a lower potential than V1 (further distance) V2=V1-Ex =1100-80*(13-7) =620V b) W=qV =470*(1100-620) =0.2256J