Assume that the three blocks portrayed in Figure P4.27 move on a frictionless su
ID: 2275671 • Letter: A
Question
Assume that the three blocks portrayed in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a F = 48 N force acts as shown on the m = 2.5 kg block.
Assume that the three blocks portrayed in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a F = 48 N force acts as shown on the m = 2.5 kg block. Determine the acceleration given this system. m/s2 (to the right) Determine the tension in the cord connecting the 2.5 kg and the 1.0 kg blocks. Determine the magnitude of the force exerted by the 1.0 kg block on the 2.0 kg block.Explanation / Answer
1) acceleration of system = force on system/ mass of system = 48/ ( 1+2+2.5)=8.7272m/s^2
2) tention on the cord = T = ( 1+2) * 8.7272 = 26.1818 N
3) force exerted on 2 kg block = 2*8.7272= 17.4544 N