Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular coil of wire with an area of 0.218 m 2 is situated in a constant m

ID: 2276744 • Letter: A

Question

A rectangular coil of wire with an area of 0.218 m2 is situated in a constant magnetic field whose magnitude is 0.450 T. Suppose the normal to the surface of the coil is parallel to the direction of the magnetic field (this means the magnetic field is also normal, or perpendicular, to the surface of the coil). What is the flux through the surface?

If the area of the coil is reduced to 0.150 m
2 while keeping the orientation of the coil the same, what is the new flux through the surface?

Go back to a coil with an area of 0.218 m
2, but instead rotate the coil such that the normal to the surface of the coil is perpendicular to the direction of the magnetic field (this means the magnetic field is parallel to the surface of the coil). What is the flux through the surface?

Explanation / Answer

magnetic flux = B*A*cos(0) = 0.45*0.218*1 = 0.0981 weber

new magnetic flux = B*A*cos(0) = 0.45*0.15*1 = 0.0675 weber


magnetic flux = B*A*cos(90) = 0.45*0.218*0 = 0