In a cathode-ray tube (CRT), an electron travels in a vacuum and enters a region
ID: 2277676 • Letter: I
Question
In a cathode-ray tube (CRT), an electron travels in a vacuum and enters a region between two "deflection" plates which have equal and opposite charges. The dimensions of each plate are L = 11 cm by d = 5 cm, and the gap between them is h = 2.5 mm. (Note: the diagram is not drawn to scale and the direction of the electric field may not be correct, depending on your randomization.)
Explanation / Answer
a)
E=dP/et =<0,6.4*10^-17 ,0>/(-1.6*10^-19)*0.001
E =<0 ,-4*10^5 ,0> N/C
b)
Area
A=L*d =0.11*0.05
A=5.5*10^-3 m^2
since
E=q/Aeo
=>q =eoAE =(8.85*10^-12)*(5.5*10^-3)*(4*10^5)
q=1.947*10^-8 C