Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.600 m/s

ID: 2279305 • Letter: T

Question

The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.600 m/s in 18.0 ms. The total mass of the train is 580 g. Find the average power delivered to the train during its acceleration.



point      m/s point     
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.600 m/s in 18.0 ms. The total mass of the train is 580 g. Find the average power delivered to the train during its acceleration. A block of mass m = 7.00 kg is released from rest from point and slides on the frictionless track shown in the figure below. (Assume ha = 7.30 m.) Determine the block's speed at points and . Determine the net work done by the gravitational force on the block as it moves from point to point .

Explanation / Answer

a) v1 = 0 m/s

v2 = .60 m/s

t = 18 *10^-3 sec

mass = 580 gm

avg power = Avg Enrgy /t = 1/2*.58*.30^2 / 18*10^-3 = 1.45 watt


avg velocity = .30 m/s


2nd question

a) block speed at point B

mg(ha - hb) = 1/2*M*v^2

7*9.81*(7.3-3.2) = 1/2*7*v^2

v = 3.38 m/s


block speed at c


mg(ha - hb) = 1/2*M*v^2

7*9.81*(7.3-2) = 1/2*7*v^2

v = 3.85 m/s


b) net work done by gravitational force

mg(ha-hc ) = 7*9.81*(7.3-2) = 363.95 jouls