The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.600 m/s
ID: 2279306 • Letter: T
Question
The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.600 m/s in 18.0 ms. The total mass of the train is 580 g. Find the average power delivered to the train during its acceleration.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.600 m/s in 18.0 ms. The total mass of the train is 580 g. Find the average power delivered to the train during its acceleration. A block of mass m = 7.00 kg is released from rest from point and slides on the frictionless track shown in the figure below. (Assume ha = 7.30 m.) Determine the block's speed at points and . Determine the net work done by the gravitational force on the block as it moves from point to point .
Explanation / Answer
Ques: 1 -- Average power delivered= [(K.E)f-(K.E)i ]/t= (1/2)*.580*(.6^2)/18/.001= 58 W..
Ques: 2 -- Velocity at pt. B = (9.8*(7.3-3.2)*2)^0.5=8.964m/s..
Velocity at pt. C = (9.8*(7.3-2)*2)^0.5 = 10.19 m/s..
Ques:3 -- Net work done by gravity = change in K.E. = .5*7*[(10.19^2)]=363.42J..