In the drawing below, E = 4.0N/C and d = 1.5m. Calculate the work done by the el
ID: 2284034 • Letter: I
Question
In the drawing below, E = 4.0N/C and d = 1.5m. Calculate the work done by the electric field in moving a +5.0x10-9C charge from A to B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J but you don't need to enter the unit in your answer for this question.
In the situation in diagram c above, calculate the potential energy difference between the +5.0x10-9C charge at B and at A. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J but you don't need to enter the unit in your answer for this question.
For the situation in diagram c above, calculate the potential difference between A and B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in V but you don't need to enter the unit in your answer for this question.
Explanation / Answer
a.
apply Work Done W = V/q
also V = Ed
so
W = Ed/q
W = 4*1.5/5e-9
W = 1.2 *10^9 J oules
---------------------------------
PE = Kq1q2/r
PE = 9e9 * 5e-9 *5e-9/(1.5)
PE = 1.5 *10^-7 J
---------
c.
PE = W/q
PE = 1.2 e-9/5e-9
PE = 0.24 V