Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the drawing below, E = 4.0N/C and d = 1.5m. Calculate the work done by the el

ID: 2284378 • Letter: I

Question

In the drawing below, E = 4.0N/C and d = 1.5m. Calculate the work done by the electric field in moving a +5.0x10-9C charge from A to B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J but you don't need to enter the unit in your answer for this question

In the situation in diagram c above, calculate the potential energy difference between the +5.0x10-9C charge at B and at A. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J but you don't need to enter the unit in your answer for this question.

For the situation in diagram c above, calculate the potential difference between A and B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in V but you don't need to enter the unit in your answer for this question.

For the situation in diagram c above, calculate the potential difference between A and B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in V but you don't need to enter the unit in your answer for this question.

Explanation / Answer


a. Work done W = Vq

also V   = Ed

so

W = Edq cos theta

W = 4 *1.5*5 e-9* cos 30

W = 2.59 *10^-8 J

-------------------------


PE = W = Vq = 2.59*10^-8 J

--------------------

PD V = W/q

V = 2.59e-8/5 e-9

V = 5.18 V