A 17.9 lbf weight is suspended from a horizontal strut. The force exerted on the
ID: 2287153 • Letter: A
Question
A 17.9 lbf weight is suspended from a horizontal strut. The force exerted on the strut by the wall is horizontal. The tension T cable in the diagonal cable is 854.3 N. Find the force with which the strut is being compressed . In the weight-and-string setup the upper string is attached to the ceiling at two points, and the weight is situated so that the tension in the upper string is constant throughout. What is the weight of the hanging object, if the distance between the points of attachment on the ceiling d=7.4 cm the height below the celling where the weight is attached is h=5.1 cm and the tension in the upper string T=4.5 N.Explanation / Answer
a) force exerted by the diagonal cable is 854.3 N
we 2T sin(theta)=mg
sin(theta)= mg/2T= 8.9*9.8/2*854.3
theta =2.92 degree
compression on the strut 2Tsin(theta) =87.22N
b) from the figure we know sin (theta ) = h/(d) T =4.5N
theta = sin^-1(h/d)= 43.565
weight of the body = 2Tsin(theta)/g =0.63 kg