Students run their experiment by discharging a capacitor and found that the time
ID: 2290234 • Letter: S
Question
Students run their experiment by discharging a capacitor and found that the time constant tau for their RC circuit is equal to 0.0027 s. The total resistance in the circuit is equal to 550 Ohm. What is the capacitance in this circuit? Capacitance = ____________ MuF Students run their experiment by charging a capacitor. The voltage across the capacitor was increasing with time. In data analysis, they used computer and found a good fit for V(t) with the theoretical function for charging a capacitor: V(t) = A(1 - e^-Ct) + B The result of the computer fit gave them the following numbers: A = 4.56; B = 0.0041; and C = 0.063 What is the value of the time constant Tau? Time constant tau = A capacitor is charged and the potential difference between its electrodes is equal to V0. The initial energy stored in this capacitor is U0. Next, the capacitor was partially discharged and the potential difference between the electrodes V was reduced to one third of the initial value V0. What was the change in electrical energy stored in the capacitor? U/U0 = 1. 1/3 2. 3 3. 1 4. 9 5. 1/9Explanation / Answer
unable to upload image
https://www.dropbox.com/s/8o9vdii1gmie38c/WP_20150213_014.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/456ftaplh2zdi8s/WP_20150213_015.jpg?dl=0