Assume there is no friction. In one trial, you hold the magnet so the front is 2
ID: 2294633 • Letter: A
Question
Assume there is no friction. In one trial, you hold the magnet so the front is 24.4 cm above the top of a coil which has 6.14 turns/cm, and release it from rest. An EMF of 8.06 V is induced in the coil.
a) In procedure 1: now you hold the magnet 35.9 cm above the edge of the coil, and release it from rest. What EMF will be induced in the coil now?
EMF = V
b) In procedure 2: you hold the magnet 24.4 cm above the edge of a coil with 9.70 turns/cm, and release it from rest. What EMF will be induced in the coil now?
EMF = V
c) Now, you hold the magnet 77.6 cm above the edge of a coil with 15.7 turns/cm, and release it from rest.
- What EMF will be induced in the coil now? EMF = V
- If the effective resistance of the coil is 64.8 ?, what current is induced in the coil? I = A
Explanation / Answer
induced emf e = lvB
also v = sqrt (2gh)
and magnetic field B = u0nI
so putting all to ghter emf e = L(sqrt(2gh) * u0ni
so induced emf is directly sqrt(h) and directly proportional to no. of turns
a. emf e2/e1 = sqrt(35.5/24.4)
e2 = 1.206 * 8.06
e2 = 9.721 volts
b. apply e2/e1 = n2/n1
e2 = 9.7* 8.06/6.14
e2 = 12.733 volts
c. apply e2/e1 = sqrt(h2/h1) * n2/n1
e2 = 8.06* sqrt(77.6/24.4) * 15.7/6.14
e2 = 36.706 volts
d. induced current I = emf/R
I in case 1 = 9.721/64.8 = 0.15 A
I in case 2 = 12.733/64.8 = 0.196 A
I in case 3 = 36.706/64.8 = 0.566 A