Assume that if the shear stress in steel exceeds about 4.00 108 N/m2, the steel
ID: 2295926 • Letter: A
Question
Assume that if the shear stress in steel exceeds about 4.00 108 N/m2, the steel ruptures. (a) Determine the shearing force necessary to shear a steel bolt 1.45 cm in diameter. (b) Determine the shearing force necessary to punch a 1.05-cm-diameter hole in a steel plate 0.800 cm thick.
a) We know that force F is equal to the surface area A times stress ? so we have
F = ?A = ? ? 108 N/m2Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ? 10?2 m 2 = ? 104 N.
Explanation / Answer
(a) force, F=sigma *A=4*10^8*(pi*(d/2)^2)=4*10^8*(pi*(0.0145/2)^2) =66051 N
(b) force, F=4*10^8*(pi*d*t)=4*10^8*(pi*0.0105*0.008)=105557.51 N