An engineer is designing a runway for a new airport. Of the planes which will us
ID: 2296617 • Letter: A
Question
An engineer is designing a runway for a new airport. Of the planes which will use
the airport, the lowest acceleration rate will be 3 m/s2. The takeoff speed of this
plane will be 65 m/s.
a) Assuming the minimum acceleration, what is the minimum allowed length for
the runway?
b) The runway is constructed to 150% of the minimum allowed length. An
airplane accelerates down the new runway at 3.2 m/s2 for 25.5 s until it finally
lifts off. Determine the distance traveled by the airplane before takeoff, and
the distance between the airplane
Explanation / Answer
a) for minimum length
a = 3 m/s2
v = 65 m/s
u = 0
so 65^2 = 2*3* s
=> s = 65^2 /6 = 704.17 m
b) length of runway = 1.5*704.17 = 1056.255 m
a = 3.2 m/s2
t = 25.5 s
distance travelled = 0.5 * 3.2 *25.5^2 = 1040.4 m
distance between airplane