Class Management I Help HWA ig m nt #5 Begin Date: 611/20 18 1:00:00 PM a3%) Pro
ID: 2304000 • Letter: C
Question
Class Management I Help HWA ig m nt #5 Begin Date: 611/20 18 1:00:00 PM a3%) Problem 3: Consider the following question. Due Date: 613/2018 i :00:00 PM End Date: 7 27 2018 1:00:00 PM > à What is the magnitude of the gravitational field (in pN/kg) from a uniformly dense square plane at a position a distance d 4 m away from one side of the plane, along the perpendicular bisector of the plane? The net mass of the plane is M 12 kg and the length of each side of the plane is L- 0.85 m Grade Summary Deductions 100% Potential 0% Submissions Attempts remaining: 20 (0% per attempt) detailed vievw cotanO asin acoso atan0 acotan0 sinhO coshO tanh cotanho ODegrees Radians 1 2 3 Submit I give upt Hints: o. for a deduction. Hints remaining: 0 Feedback: 0% deduction per feedback All coram. C 2011 Expert TA. LLCExplanation / Answer
Total distance, r = 4 + 0.425 = 4.425 m
F = mg ..... ... (1)
F = GMm/r2 .......... (2)
From equation (1) and (2),
g = GM/r2 = (6.67*10-11)(12)/(4.4252) = 4.087 * 10-11 N
g = 40.87 pN/kg