Please show your intermediate steps! They help a ton, thank you! 4. A 500 kg met
ID: 2304306 • Letter: P
Question
Please show your intermediate steps! They help a ton, thank you!
4. A 500 kg meteoroid comes streaking toward the present location of the Earth. At present, it is 3.84 x 10 m from us going at 100 km/s. (Note that the meteoroid is not in orbit around anything in our solar system.) a) What is the meteoroid's initial mechanical energy? b) If the Earth does not move relative to the sun and the meteoroid, pulled solely by the Earth's c) d) e) gravitational pull, does not deviate from its course how fast would it be going when it hits the surface of the Earth? At what point is the speed 10% more than its initial speed? (If it does not happen, show that it does not.) What is a reasonable estimate for the average speed of the meteoroid? [Please, show your reasoning clearly and logically? There is more than one correct answer for this.] Using the average speed in the previous part, how much time will it take from the initial situation to reach where the Earth is now?Explanation / Answer
Solution :-
(a) E_initial = KE_initial (since PE_initial = 0)
=(1/2)MV^2
= 2.50×10^12 j
(b) By energy conservation,
E_i = E_f
here E_f = KE_f + PE_f
Vf = {(v^2)+2gh}^1/2
= 100.625 km/S
(c) 10 % of 100 km/s is 10 km/s. Since the final speed is
less than 110 km/s, the speed is never 10% more than its
initial speed.
(d) average speed of the meteoroid = 100.3125 km/s
(e) time = 3828 s = 1.06 hr