Please help !!! My Notes The figure below shows a resistor of resistance R 7.00
ID: 2304327 • Letter: P
Question
Please help !!! My Notes The figure below shows a resistor of resistance R 7.00 0 resistor copper wires. Each wire has length 18.0 cm and radlus 1.00 mm. In dealing with such circuits, we generally neglect the potential differences along wires and the transfer of energy to thermal energy In them. Check the validlty the circuit by answering the following questions resistor of resistance R 7.00 0 resistor connected to an ideal 12.0 V battery by means of two of this neglect for Wire 1 8 Wire 2 (a) What is the potential difference across the resistor? (Enter your answer to 6 significant figures for comparison.) .V (b) What is it across each of the two sections of wire? of ie mV is (c) At what rate is energy lost to thermal energy in the resistor? (d) At what rate is it lost in each of the two sections of wire?Explanation / Answer
here,
R = 7 ohm
potential difference , V = 12 V
length , l = 18 cm = 0.18 m
radius , r = 1 mm = 0.001 m
resistance of each wire , R1 = p * l /area
R1 = 1.72 * 10^-8 * 0.18 /(pi * 0.001^2) ohm = 9.86 * 10^-4 ohm
current , I = V/(R + 2 * R1)
I= 1.7138 A
a)
the potential difference across R , V' = I * R = 11.9966 V
b)
the potential difference across each section of wire , V1 = ( V - V')/2 = 1.7 * 10^-3 V
c)
the rate at which energy is lost in thermal resistor , P = I^2 * R
P = 1.7138^2 * 7 = 20.5598 W
d)
the rate at which thermal energy is lost from each wire , P' = I^2 * R'
P' = 2.896 * 10^-3 W