Please help (7%) Problem 12: In open heart surgery, a small amount of energy is
ID: 2304336 • Letter: P
Question
Please help (7%) Problem 12: In open heart surgery, a small amount of energy is often used to defibrillate the heart. 50% Part (a) 50% Part (b) what voltage, n kilovolts, is applied to the 9.5 F capacitor of a heart defibrillator that stores 39.5 J of energy? Find the amount of stored charge, in millicoulombs. Grade Summas Deductions Potential sinO tan7 8 9 cosO cotanO asinO acoso atanO acotan sinh0 coshO tanO cotanhO O Degrees Radians Submissions Attempts remai (0% per attemp detailed view OME 0 vo BACKS CLEAR Submit Hint Feedback I give up!Explanation / Answer
As capacitance, C=9.5*10^-6 F
Energy, E=39.5 j
We know that energy stored in capacitor
E =1/2 CV²
Put values
39.5=1/2 *9.5*10^-6 *V²
V²=39.5*2*10^6/9.5 =8.31*10^6
V =2.88*10³ v or V =2.88 Kv.
We also know that E =1/2*QV
Where Q=charge
Put values in
We get
39.5=1/2*Q *2.88*10³
Q=39.5*2*10—³/2.88
Q=27.43*10—³ C 27.43 millicoulombs.