Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need the answer for the last part Two particles A and B strike each other as s

ID: 2304496 • Letter: I

Question

I need the answer for the last part

Two particles A and B strike each other as shown. mA = 5 kg and mg = 5 kg. Just before the collision VA = 8 i m/s and ve = -8 i m/s. e = 0.4. What are their velocities after the collision? 45° Decompose the pre-collision velocities of particles A and B into normal and tangential components. Give the magnitudes of the components. ve 5.660 m/s. 15.660 m/s. 13.660 m/s. von = 5.660 m/s. Answer *1: the tolerance is +/-4% Answer *2: the tolerance is +/-4% Answer *3: the tolerance is +/-4% Answer *4: the tolerance is +/-4% *Chapter 03, Section 08, Problem 04, GO Part 2 Correct. For each particle, find the post-collision components of velocity in the tangential direction. Give the magnitudes. ve 5.66 m/s. L'8 = 5.66 m/s. Answer *1: the tolerance is +/-4% Answer *2: the tolerance is +/-4%

Explanation / Answer

As you calculated in part 2 and 3....

V'at = 5.66m/s and V'bt = 5.66m/s

And V'an = 2.26m/s and V'bn= 2.26m/s

Hence post collision velocities will be

V'a = 2.26i + 5.66j

V'b = 2.26i + 5.66j