Parts b and c only I will rate your answer (890) Problem 13: Light of wavelength
ID: 2305615 • Letter: P
Question
Parts b and c only I will rate your answer
(890) Problem 13: Light of wavelength ? = 590 nm is incident upon to thin slits that are separated by a distance d= 15 um. The light hits a screen L 2.1 m from the screen. It is observed that at a pointy = 5.5 mm from the central maximum the intensity of the light is 1-75 W m2 33% Part (a) Write an equation for the phase shift between the light from the two slits at the observation point in terms of the given variables 33% Part (b) For the given data, what is the phase shift, in radians, between the light from the two slits at the observation point? Grade Summa Deductions Potential ry 3% 97% cos0 cotanasin0 acos0 atan acotan sinhO cosh0 anh cotanhO tan() | ? Submissions Attempts remaining: (3% per attempt) Sin detailed view END 396 Degrees Radians CLEAR Submit Hint Feedback I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: Feedback: 0% deduction per feedback. Submission Historv All Date times are displayed in Central Standard Time.Red submission date times indicate late work. Date l ime Ansver Hints Feedback 1May 01, 2018 2:57 AM ?= 4.183 Note: Feedback not accessed. là 33% Part (c) What is the intensity of the light at the two slits (10) in watts per square meter?Explanation / Answer
b) phase shift = (2 pi * 15 * 10^-6 * 5.5 * 10^-3) / ( 590 * 10^-9 * 2.1)
= 0.42 rad
c) I = I0* cos^2(phi/2)
= 75* cos^2(0.42 / 2)
= 74.99 W/m2